Český ventilátor CoroVent je na světě a začíná pomáhat i díky vodohospodářům z Kladna
V úterý 14. dubna 2020 představilo neformální sdružení akademiků, informatiků a techniků COVID19CZ v Kladně první originální plicní ventilátor CoroVent.
„Je to nouzový ventilátor, který může být vyráběn ve velmi vysokých počtech a za velmi příznivou cenu, která je oproti běžným ventilátorům, které se dnes používají, desetinová," popsal výrobek s číslem 1 Ing. Petr Kudrna, Ph.D., z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně. Podle něj budou inženýři na přístroji ještě dále pracovat. „Má samozřejmě jistá omezení. Je navržen pro pacienty v nejtěžším stavu, kteří nemohou dýchat sami. Jakmile jim pomůže, budou přecházet v rámci nemocničního provozu na ventilátor, který umožňuje podporu jejich vlastního spontánního dýchání," řekl Ing. Petr Kudrna, Ph.D., a dodal: „Z inženýrského hlediska se jedná o větev procesu, kterou jsme schopni v relativně krátké době dotáhnout do úspěšného konce." Vývoj zaplatila veřejná sbírka. Vývoj přístroje se mohl rozběhnout díky 14 milionům korun, které mezi sebou ve veřejné sbírce bleskurychle vybrali lidé – převážně drobní dárci. Zároveň bylo štěstím, že fakulta biomedicínského inženýrství na plicní ventilaci už dlouhodobě pracovala. „My na ČVUT jsme šťastni, že dlouholetá výzkumná práce profesora Roubíka a jeho týmu z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT se zmaterializovala v patentované řešení šetrné plicní ventilace přizpůsobené pro léčení nemoci COVID19 a že tento patent byl využit při realizaci ventilátoru CoroVent, který bude v nejbližších dnech uveden do sériové výroby. Na vývoji průmyslové realizace tohoto produktu se podílela, kromě firmy MICO, skupina firem a osob z iniciativy COVID19CZ, a já bych jim chtěl strašně moc poděkovat, že přispěly k superrychlému vývoji prostředku, který bude zachraňovat životy,“ uvedl rektor ČVUT doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc.
Podle kladenského primátora Ing. Dana Jiránka předvedli lidé ve sdružení COVID19CZ malý zázrak. „Teď se ukazuje, jak bylo strategicky významné do našeho města fakultu dostat a jak je úžasné, že zde máme šikovné lidi, kteří dokážou za tři týdny z ničeho udělat tohle to," poděkoval celému týmu primátor. Dar vodohospodářů podpoří atesty. S výrobou začne, nejpozději začátkem příštího týdne, třebíčská firma MiCo. Podle jejího vedení už dnes registrují zájemce o stovky až tisíce kusů. Ventilátor je určený pro nouzové zvládání koronavirové pandemie a nemá dnes standardní certifikaci. Tu se výrobce pokusí získat, stejně jako vývojáři chtějí přístroj opatřit i funkcí pro podporu spontánního dýchání. Právě s atesty a dalším vývojem pomůže i půl milionu korun, který fakultě věnovala VEOLIA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s., hlavní akcionář Středočeských vodáren, a.s. „Každá krize má své hrdiny. Já jsem vděčný primátorovi, že mě s takovými hrdiny seznámil. Jsem jim vděčný za všechny pacienty, kterým CoroVent pomůže," řekl při představení prvního výrobku CoroVent generální ředitel Středočeských vodáren, a.s., Ing. Jakub Hanzl.
Video k dispozici zde.
Ing. Lenka Kozlová
Středočeské vodárny, a.s.