Moderní sanace potrubí bez výkopu
Uvažujete o bezvýkopových technologiích při sanaci potrubí? O jedné takové možnosti, a to vložkování rukávem, se mohli více dozvědět účastníci konference v Roztokách u Prahy. Akce Vložky vytvrzované na místě s podtitulem Příprava, zadání a kontrola se konala dne 18. února. Pořádalo ji Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR za podpory generálního partnera společnosti RELINEEUROPE AG a partnerů společností TRASKO a.s., ČKV Praha s.r.o., ZEPRIS s.r.o., GVOŽDÍK s.r.o., Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, akciová společnost. Uvedené technologie je vhodné použít například v případě, že si municipalita nemůže dovolit rozkopávat kvůli opravám historická centra měst. Dlouholetou zkušenost s jejich využíváním má zejména Německo a pohled odborníků z této země byl stěžejní součástí programu konference. „V České republice se bezvýkopové technologie používají již pětadvacet let, ale normy tuto oblast ještě stále dostatečně nepopisují,“ zmínil na úvod konference ředitel SOVAKu Ing. Oldřich Vlasák.
Účastníkům akce představila české a evropské technické normy pro bezvýkopové technologie Ing. Lenka Fremrová ze společnosti Sweco Hydroprojekt, a. s. Uvedla přitom, že české technické normy nejsou obecně závazné, obdobně je tomu v Německu. Musí být tedy dohodnuty ve smlouvě. Přípravě smluv a kompletnímu zadání veřejných zakázek se obšírně věnoval ve svém příspěvku Dipl.-Ing. Roland Wacker, akreditovaný odborník IHK Region Stuttgart. Zdůraznil skutečnost, že „co nebylo smluvně dohodnuté, nelze požadovat.“ Účastník soutěže by také měl získat od zadavatele kompletní informace včetně fotodokumentace, aby mohl nabídku zpracovat „od psacího stolu“. Není jeho povinností v této fázi jednání zjišťovat podmínky na místě. V dalším příspěvku potom zdůraznil důležitost statických výpočtů pro dlouhodobou životnost vložek a objasnil jejich základní principy.
Zajímavým osvěžením byl pohled z laboratorní praxe Dipl.-Ing. Dietera Homanna, vedoucího zkušebny IKT pro stavební produkty. Přiblížil práci při testování vzorků a zdůraznil důležitost testování vzorků ze stavby při prokazování kvality díla. Domácí zkušenosti nabídnul Ing. Václav Šmíd, vedoucí investičního oddělení společnosti CHEVAK Cheb, a.s. a Ing. Ivo Hána, technik investiční výstavby Společnosti Slovácké vodárny a kanalizace, a. s. Bezvýkopová technologie byla s úspěchem využita při opravě stoky pod tratí Českých drah v Mariánských Lázních již v roce 1997 a o rok později vložku vytvrzenou na místě zvolili i v Uherském Hradišti. Ing. Ivo Hána zmínil výhody tohoto řešení, a to nenarušování povrchu, rychlost a jednoduchost přípravy stavby, či skutečnost, že odpadá získávání vyjadřování od energetických společností a plynařů. Na závěr konference zazněl i opačný názor. Ing. Marek Helcelet místopředseda předsednictva České společnosti pro bezvýkopové technologie připomněl, že vložky nejsou plnohodnotná náhrada výkopu a doporučil zvážit tradiční způsob, pokud jsou finanční náklady větší. Je třeba se vždy zamyslet nad tím, že moderní technologie jsou jednou z možností.
Ivana Jungová