Novinky v zákoně o veřejných zakázkách
Na semináři pořádaném Sdružením oboru vodovodů a kanalizací konaného dne 26. dubna se mohli zájemci seznámit s novým zákonem o zadávání veřejných zakázek č. 134/2016 Sb. Přednášejícími byli JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D a Mgr. Ondřej Chmela advokáti z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal. Vznik nové legislativní úpravy byl motivován povinností transponovat do právního řádu tři směrnice Evropské unie, a to č. 2014/24/EU, o zadávání veřejných zakázek, č. 2014/23/EU, o udělování koncesí a č. 2014/25/EU o zadávání zakázek subjekty působícími v odvětví vodního hospodářství, energetiky, dopravy a poštovních služeb. Ministerstvo pro místní rozvoj se rozhodlo místo novelizace vytvořit zcela nový zákon. Původní zákon po deseti letech a celkem dvaceti přijatých novelizacích končí. Zákon nabude účinnosti 1. října 2016. V současné době je v přípravě metodika k zákonu, která by měla zajistit, aby i ta nejmenší obec byla schopna si zadat zakázku sama a nemusela si najímat externí poradce.
A jaké změny se zde objevily? Například nová zásada přiměřenosti. V diskusi je prováděcí právní předpis stanovící vyvratitelné právní domněnky, jaké hodnoty lze považovat za přiměřené – například výši smluvních pokut. Jak uvedl Mgr. Ondřej Chmela, je třeba mít na paměti, že nebude možné používat uvedené hodnoty mechanicky, ale vždy by měla být zohledněna konkrétní zakázka – v důsledku tak může mít zadavatel i přísnější požadavky, pokud si je dokáže odůvodnit. Nově byl zaveden institut předběžné tržní konzultace. Lze si tak ověřit před zadáním veřejné zakázky, jak poptávané plnění nadefinovat, jak stanovit předpokládanou hodnotu či jaké jsou tržní zvyklosti v daném oboru – tyto poznatky je možné promítnout do zadávacích podmínek. Takový institut ocení zejména vědecké ústavy či zadavatelé poptávající unikátní technologie, o nichž zpravidla není ve veřejných zdrojích dostatek informací k vytvoření kvalitních zadávacích podmínek. Zadavatelé ocení i nové řízení o inovačním partnerství, které umožní získat na trhu už v průběhu řízení inovativní postupy. Stejně tak i vodohospodářská společnost, pokud si není jista, zda na trhu vůbec existuje například měření odvádění srážkových vod, může využít tento nástroj. Novým nástrojem je také systém kvalifikace dodavatelů pro sektorové zadavatele. Je tak možné si vytvořit omezenou skupinu dodavatelů splňující určitá kritéria. Zadavatelé si přitom uvedený systém mohou i půjčovat.
Při výkonu relevantní činnosti nemusí vodohospodářské společnosti postupovat jako veřejný zadavatel. Doposud byla pro ně v zákoně od roku 2012 výjimka, která je k takovému postupu nutila. Ke změnám došlo také u řízení před Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Nově budou na základě dosavadních zkušeností Úřadu zpoplatněny podněty a to ve výši 10 000 korun za jeden podnět.
Více se dozvíte v některém z příštích čísel časopisu SOVAK.
Ivana Jungová