Ohlédnutí za konferencí Nové trendy v čistírenství
Další ročník konference Nové trendy v čistírenství, věnovaný zejména tematice čištění a znovu využívání průmyslových odpadních vod, legislativě a čištění komunálních vod, který 25 let pořádá společnost ENVI-PUR, s.r.o., je za námi. Mediálním partnerem byl SOVAK ČR.
Konference se opět konala druhý listopadový týden v hotelu Palcát v Táboře, kde se navzdory podzimu plnému dalších zajímavých akcí a konferencí, sešlo téměř 300 účastníků. Hosté k nám přijeli z celé České republiky a Slovenska. Během jednodenní konference prezentovali přednášející zejména praktické informace z jejich působení v oblasti legislativy, čištění odpadních vod, vodních auditů, spotřeby elektrické energie při čištění odpadních vod – velice aktuální téma při současné energetické krizi anebo pohled z druhé strany, který demonstroval spolupráci stavební a technologické firmy při výstavbě ČOV.
V první přednášce prof. Ing. Jiří Wanner, DrSc., seznámil publikum s pokyny evropské komise podporující uplatňování nařízení Evropské unie č. 2020/741 o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody. Členské státy tak získaly metodický návod, jak se vypořádat s implementací nařízení, které vstoupí v platnost v celé Evropské unie v červnu 2023.
Další přednášky se pak věnovaly průmyslovým odpadním vodám. Ing. Jana Křivánková, Ph.D., z ENVI-PUR, s.r.o., prezentovala zkušenosti z praxe, kdy pro optimální návrh technologie čištění či recyklace průmyslových odpadních vod je vhodné volit postup nejprve provedení laboratorních testů možných postupů čištění a následné ověření v poloprovozu již vhodného procesu a finální realizace. Tyto postupy byly názorně demonstrovány na třech příkladech.
Ing. Jan Bindzar, Ph.D., z VŠCHT Praha ve své přednášce informoval o technologických procesech pro recyklaci vody v průmyslu, zejména využití membránových procesů. Ing. Lenka Procházková, Ph.D., z ČEVAK, a.s., specifikovala účely využití vody v průmyslu, produkci odpadních vod v jednotlivých průmyslových odvětvích. Část přednášky byla věnována i vodnímu auditu, kdy tento nástroj pomůže průmyslovým podnikům zhodnotit jejich vodní hospodářství a nalézt možné úspory vody. Ing. Radek Vojtěchovský z ENVI-PUR, s.r.o. zhodnotil pět let provozu průmyslové ČOV s instalovanými membránovými moduly. Technologie membránového bioreaktoru byla pro rekonstrukci závodní ČOV zvolena z důvodu malých prostorových nároků, navýšení celkové kapacity se podařilo i při využití jen části původní čistírny.
Přednáška Ing. Jiří Moravec, PhD., z ČVUT Praha byla názorným příkladem aplikace výstupů výzkumného projektu, na kterém spolupracovala výzkumná instituce se soukromým sektorem, kdy byl představen nový typ míchadla vhodný pro flokulační nádrže.
Odpolední sekce se pak věnovala čištění komunálních odpadních vod. Ing. Jindřich Procházka, Ph.D., z ČEVAK, a.s., se věnoval v dnešní době často zmiňovaném tématu, a to spotřebě elektrické energie na komunálních ČOV. Významnou část nákladů na vlastní čištění pak tvoří elektrická energie a vzhledem k současným zvyšujícím se cenám lze očekávat, že náklady právě na elektrickou energii budou významně promlouvat do výše stočného, kde lze očekávat nárůst podílu nákladů na elektrickou energii z jednotek procent až na desítky procent. Hledání úspor nebo zvyšování efektivity by měla předcházet analýza systému. Dr. Tomáš Lederer představil inovativní nosiče biomasy pro post-treatment komunálních vod, kdy na případové studii seznámil posluchače s využitím nosičů pro post-nitrifikaci.
Závěrečná přednáška patřila Ing. Janu Kudláčovi ze stavební společnosti Bross, spol. s r.o., který z pohledu stavebníka předal publiku některé zkušenosti z realizací intenzifikací ČOV.
Všechna témata se setkala s velkým zájmem publika a časté dotazy doplňovaly jednotlivé přednášky o další zajímavosti a diskuse. Další ročník konference bude zase za rok, ale už teď si můžete rezervovat 7. 11. 2023.
Petra Volavá