20. 6. 2016

Potřeba dlouhodobých investic ve vodárenství – výstupy z konference

Zástupci vodohospodářského oboru se 28. 4. 2016 sešli v Evropském parlamentu, aby projednali společně s evropskými poslanci a dalšími představiteli politických i ekonomických stakeholderů potřeby a cílení dlouhodobých investic v oblasti vodárenství. Společným závěrem prezentací a diskuzí bylo konstatování, že investice do vodárenství musí zajistit udržitelný demografický růst a priority je zapotřebí řešit lokálně ohledem na možná rizika a zároveň umožnit generovat z investiční činnosti i zisk tak, aby tento strategicky významný sektor přilákal vhodné investory.

Na konferenci Potřeba dlouhodobých investic ve vodárenství, pořádané 28. dubna v Bruselu, vedli hlavní část diskuze europoslanec a místopředseda pracovní skupiny Evropského parlamentu pro Změnu klimatu, biodiverzitu a udržitelný rozvoj Michel Dantin a europoslanec a předseda pracovní skupiny pro Dlouhodobé investice a reindustrializaci Dominique Riquet. Společného jednání se účastnili také představitelé nizozemského předsednictví Evropské unie, Evropské komise, Evropské investiční banky a OECD.

Konferenci zahájil europoslanec Dominique Riquet, který poukázal na neustálý růst světové populace a s tím související růst spotřeby vody. Je třeba se zaměřit na její efektivní používání a s tím souvisejí investice do vodárenské infrastruktury a inovací. Dále zdůraznil, že „investovat do vodárenství je důležité jak při zajišťování základních potřeb, tak i při snižování zdravotních, geopolitických a environmentálních rizik". Jan Busstra, který vystoupil jako zástupce nizozemského předsednictví Evropské unie, podtrhl potřebu investic na národní, evropské i globální úrovni. Při zajišťování vhodných investic v této problematice přesahující hranice jednotlivých států je na národní úrovni důležité jednak zapojit různé sektory a nestátní aktéry, jednak nastavit spolupráci jednotlivých členských států Evropské unie. Na globální úrovni bude vzhledem k tomu, že si mezinárodní finanční instituce začaly více uvědomovat potřebu zajistit finanční prostředky pro preventivní opatření, nezbytné začít uplatňovat Cíle udržitelného rozvoje.

Problematikou dlouhodobých úvěrů se zabýval Thomas van Gilst z Evropské investiční banky, který řekl, že „kdyby bylo možné, aby životnost investic mohla být přímo svázána se splatností úvěrů, úrokové sazby by byly určitě nižší". Zmínil také roli regulace, která by měla zajistit, aby na investovaném majetku byla zajištěna kvalitní údržba, dále apeloval na předvídatelnost regulace v jednotlivých členských státech a zmínil důležitost funkčních kapitálových trhů, které by měly hrát významnou úlohu při co největším přibližování posouzení ekonomického modelu financování k fyzickému stavu vodárenské infrastruktury a jejímu využití.

Zástupkyně Evropská komise zdůraznila nutnost holistického přístupu k této problematice se zaměřením na investice zajišťující zásobování pitnou vodou s ohledem na životní prostředí. Evropská unie má v podobě inovací a díky zapojení mezinárodních partnerů dobrou výchozí pozici k nalezení vhodných řešení. Xavier Leflaive z OECD připojil svoje konstatování „investice do vody musí umožňovat urbanistický rozvoj, udržitelnost a růst obcí a měst”. Ne všechny investice jsou stejně přínosné, proto je důležité „zajistit nejlepší využití dostupných finančních prostředků, rozdělit možná rizika a zisk a investovat do dalších oblastí s šetrným nakládáním s vodou“.

Pierre Menet z francouzského státního finančního ústavu Caisse des Dépôts et Consignations vyjádřil potřebu vytvořit „prostředí příznivé pro dlouhodobé investice s cílem minimalizovat rizika, nastavit za ně adekvátní odpovědnost, a tak přilákat investory a finančníky". Poukázal na význam přidané hodnoty u dlouhodobých investic například zdvojnásobením míry obnovy vodárenské infrastruktury. Rovněž upozornil, že pouze jasné rozdělení rizik mezi místní orgány, průmyslové sponzory a institucionální investory může vyústit v účinnější investiční schémata. Za tímto účelem jsou zvláště pro malé a středně velké projekty vhodné investiční platformy vytvořené v rámci Junckerova investičního plánu. Všichni přítomní znovu zdůraznili potřebu dlouhodobých investic ve vodárenství a jejich význam jak pro spotřebu, tak pro výrobu pitné vody. Závěrem bylo iniciováno další projednávání této problematiky s cílem zajistit vhodné investice.

 

Ondřej Beneš,

člen představenstva SOVAK ČR

benes@sovak.cz