Směrnice Rady 91/676/EHS z 12. prosince 1991 o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů
Dne 21. 10. 2014 proběhlo další z bilaterálních jednání se zástupci DG Envi v rámci probíhajícího EU Pilotního šetření týkající se provádění směrnice Rady o ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů (nitrátová směrnice) v České republice.
ČR i nadále hájí správnost aktuálního nastavení zavedených omezení a vyjednává zdárné ukončení pilotního šetření ve snaze minimalizovat počet diskutovaných oblastí před zahájením samotného soudního sporu.
S úspěšným závěrem v podobě souhlasného stanoviska zástupců EK bylo diskutováno zbývajících osm (z původních 35) sporných bodů, jejichž řešení navrhla ČR v rámci poslední novelizace implementačního předpisu, a to novelou nařízení vlády o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu s účinností od 1. 7. 2014. Jednalo se o problematiku prodloužení skladovacích kapacit na hnojůvku, zrušení odkladu pro splnění požadavků na skladovací kapacity pro podniky nově zařazené do zranitelných oblastí, rozšíření seznamu plodin v tabulce limitů hnojení, zavedení referenčních výnosů u všech plodin, nastavení omezení hnojení na strmých pozemcích na travních porostech a úpravu podmínek aplikace hnojiv za nepříznivých půdních podmínek.
Nadále otevřená zůstává diskuse týkající se nastavení období zákazu hnojení a umožnění skladování statkových hnojiv v hromadách na zemědělském pozemku po celý rok. V tomto bodu EK nově akceptuje funkčnost nastaveného systému umožnění skladování hnoje na poli, nicméně trvá pochybnost nad nastavením limitu 12 měsíců. Hlavním argumentem je rozsudek FR, který konstatuje, že i 10 měsíců je dlouhé období. ČR však i nadále hájí správnost aktuálního nastavení zavedených omezení a přislíbila zaslání dalších podpůrnýchpodkladů v termínu do 21. 11. 2014.
Závěrem jednání byl schválen navržený harmonogram implementace revize akčního programu do roku 2016.
zdroj: MZe