Sucho trápí Česko, obce přesto nečerpají dotace na preventivní opatření
Přestože již několikátý rok sužují Česko velká sucha, obce nejsou na následky připraveny a koncepčnímu hospodaření s vodou nevěnují patřičnou pozornost. Vyplynulo to z unikátního šetření, které mapovalo zájem obcí řešit problémy způsobené dlouhotrvajícím suchem a na dílčí opatření čerpat dostupné dotace.
Klimatické změny posledních let přispěly k nedostatku vody ve vodních tocích, v atmosféře i v zásobách podzemních vod. V loňském roce bylo suchem postiženo 92 % území České republiky a začátkem letošního roku byl stav podzemních vod dokonce na nižší úrovni než v roce 2018. O to více zarážející jsou výsledky průzkumu, ze kterého vyplynulo, že koncepční plán, který by řešil rozvoj vodního hospodářství v souvislosti s nedostatkem vody, má pouze 27 % obcí. Krizový scénář pro situaci, kdy voda dojde nebo jí bude skutečný nedostatek, pak má pouhá pětina respondentů. Překvapením bylo také zjištění, že více než 50 % dotazovaných obcí nevyužilo a ani neplánuje využít dotace určené pro řešení extrémního sucha. Jen Ministerstvo zemědělství přitom koncem loňského roku vyhlásilo, že na boj proti suchu rozdělí 800 milionů korun. Obce, které dotace čerpaly, využily nejčastěji programy Odbahnění a výstavba rybníků a vodních nádrží nad 2 hektary, Podpora opatření na drobných tocích a malých vodních nádržích, Podpora výstavby a zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací či Dešťovka pro obce.
I přesto, že dotace nejsou využívány naplno, zastupitelé většiny obcí si hrozbu nedostatku vody a s ní spojené problémy začínají uvědomovat a dílčí projekty realizují. Jedná se zejména o retenci vody v krajině, regulaci využívání užitkové vody, úpravy kanalizační a vodovodní sítě, prohlubování vrtů a odbahňování rybníků. V loňském létě, které bylo z pohledu sucha v mnoha oblastech doslova kritické, musely některé obce přistoupit i ke krizovému řešení a vybudovat tzv. suchovody zajišťující dodávku vody tam, kde byli občané odkázáni na provizorní čerpání pitné vody z cisteren. Pozitivní zprávou je, že dvě třetiny oslovených obcí má v plánu do obdobných řešení nadále investovat a v rámci svých rozpočtů si připravují potřebné finanční prostředky.
Průzkum, který iniciovala společnost Wavin, zrealizovala agentura Strateggo na přelomu srpna a září 2019. Do průzkumu se zapojilo 35 českých obcí ze 13 okresů České republiky a s počtem obyvatel v rozmezí od 3 000 do 14 000.