Úspěšná prezentace českých vodohospodářských firem v Chorvatsku
Osm českých firem se prezentovalo dne 5. 3. 2019 v Záhřebu na odborném prezentačním semináři s názvem „Mise českých vodohospodářských firem do Chorvatska“, který letos zorganizoval Zastupitelský úřad ČR v Chorvatsku v rámci projektu ekonomické diplomacie MZV ČR. Akce se konala v úzké spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., (SOVAK ČR) a agenturou Czech Trade. Seminář se uskutečnil v prostorách chorvatské státní agentury Chorvatské vody. Během slavnostního zahájení vystoupil mj. zástupce generálního ředitele státní agentury Chorvatské vody Valentin Dujmović, M. Ecol, a velvyslanec ČR RNDr. Vladimír Zavázal, CSc. Prezentaci českých vodohospodářských firem v Záhřebu organizoval letos již potřetí Zastupitelský úřad ČR v Chorvatsku. Akce byla financována jako projekt ekonomické diplomacie Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Prezentovalo se osm českých firem: Škoda Praha a.s., Provod Inženýrská společnost s.r.o., Dekonta s.r.o., EUTIT s.r.o., Hidrostal Bohemia s.r.o., Redrock Construction s.r.o., Pražská vodohospodářská společnost a.s. a Asio s.r.o.
V úvodním bloku vystoupil vedle zástupce generálního ředitele Chorvatských vod a předsedkyně Sdružení pro ochranu vody Chorvatska i velvyslanec ČR v Chorvatsku RNDr. Vladimír Zavázal, CSc., který zdůraznil význam konference pro odbornou veřejnou debatu a pro budoucí směřování vodohospodářského sektoru v Chorvatsku. Dále vyzdvihl vysokou úroveň vodohospodářského sektoru v České republice a připravenost českých firem pomoci se svými zkušenostmi a know-how chorvatským partnerům. Připomněl také, že Česká republika se již mnoho let aktivně a pravidelně účastní vodohospodářských akcí v Chorvatsku, což ukazuje na skutečný a dlouhodobý zájem českých firem o spolupráci s chorvatskými partnery.
Hlavním cílem prezentačního semináře bylo vytvořit platformu pro osobní setkání českých a chorvatských odborníků a oslovit potenciální klienty, tj. především vedení měst a obcí, průmyslové firmy a státní instituce jako jsou Chorvatské vody a Ministerstvo životního prostředí a energetiky či Sdružení chorvatských vod a kanalizací, a představit jim české zkušenosti a technologie. Vysoká účast a kladné ohlasy účastníků svědčí o tom, že tento cíl byl naplněn.
Chorvatsko se stalo v posledních letech velmi aktivní v oblasti vodního a odpadového hospodářství. Nicméně i přes určitý pokrok, kterého Chorvatsko dosáhlo, existuje stále celá řada problémů a obtíží, které brzdí rozvoj celého sektoru. Jak vyplynulo z diskuze, velkým problémem je vypracování kvalitních projektů, což úzce souvisí s jejich schvalováním a následně s čerpáním finančních prostředků určených na modernizaci vodohospodářské infrastruktury Chorvatska. Českým firmám se nabízí velmi slibné příležitosti zapojit se do veřejných tendrů na modernizaci ČOV, kanalizačních sítí, vodovodních řadů apod. Financování projektů je realizováno zejména ze strukturálních fondů EU (k dispozici do roku 2023 je stále cca 1 mld. EURO) a dále z rozpočtů místní samosprávy.
Ing. Petr Kašička, Ph.D.
Zastupitelský úřad České republiky v Chorvatsku