WEBCAST: Zavedení kontrolního hlášení a jeho dopad na vodárenské společnosti
Ve spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) si Vás společnost Deloitte dovoluje pozvat na on-line DPH webcast zaměřený na zavedení kontrolního hlášení v České republice od 1. ledna 2016 s ohledem na specifika činností vodárenských společností a zvláštnosti odvětví, ve kterém se pohybují. Cílem webcastu je nastínit problematické oblasti, které mohou vyžadovat úpravu účetního systému, interních účetních postupů nebo změnu vzájemných dohod s obchodními partnery.
Datum: 10. listopadu 2015, 10:00 – 11:00 hod
Místo: online
Registrace: Pro přihlášení prosím klikněte ZDE
PROGRAM
V kontrolním hlášení budete správci daně poskytovat velké množství dat, v detailu jednotlivých přijatých a vydaných daňových dokladů. Správce daně může velmi snadno provádět elektronickou kontrolu všech dokladů. Vlastní sestavení kontrolního hlášení klade specifické nároky na účetní informační systém, na což je třeba se s předstihem připravit.
V rámci webcastu se zaměříme zejména na následující:
1. Aktuální vývoj v oblasti kontrolního hlášení.
2. Jaké jsou nové povinnosti vyplývající z kontrolního hlášení a co to prakticky znamená z pohledu evidence konkrétních položek u daňových dokladů, např.:
- Ověření možnosti nastavení účetního systému pro zadávání potřebných dat (např.: Je k dispozici pole pro zadávání evidenčního čísla dokladu od dodavatele? Lze zadat a uchovat alfanumerické znaky včetně mezer a speciálních znaků tak, jak je používají dodavatelé? Je možné do systému zadávat DUZP u přijatých faktur?).
- Dopady na účetní postupy a zadávání faktur se všemi potřebnými detaily (např. hromadné účtování tržeb ze zákaznického systému – při tomto postupu se vytrácí informace o původních jednotlivých fakturách, tj. DIČ, DUZP, částka).
- Úplnost kmenových dat u odběratelů a související rozdělení dokladů do různých oddílů kontrolního hlášení v závislosti na typu dokladu, částce a osobě odběratele.
- Jednotlivé měsíční platby prováděné na základě platebního kalendáře mají být dle pokynů k vyplnění v kontrolním hlášení vykázané vždy se stejným číslem dokladu (není akceptovatelné přidávat jakékoli znaky a číslování oproti číslu uvedenému na dokladu).
- Oblast interních storen a opravných daňových dokladů a jejich vykazování v kontrolním hlášení (tj. existují možnosti jak v účetním systému odlišit, zda se jedná o interní storno nebo o opravný daňový doklad?).
- Úprava daňových kódů a změny v oblasti generování údajů pro efektivní sestavení kontrolního hlášení a DPH přiznání.
- Riziko výzev ze strany správce daně z důvodu chybně sestavených kontrolních hlášení obchodním partnerem (křížové kontroly).
3. Jak je možné se co nejlépe připravit na kontrolní hlášení?
PŘEDNÁŠEJÍCÍ
Ing. Petr Neuschl, senior manažer Deloitte a specialista na nepřímé daně a specifika energetického sektoru
Ing. Veronika Braunová, senior konzultantka Deloitte a specialistka na nepřímé daně
KONTAKT
V případě jakýkoliv dotazů se prosím obracejte na Elišku Klabanovou, tel. +420 246 042 985.